Tarihçe

Tarihçe

Havza Organize Sanayi Bölgesi

Genel Bilgiler

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarına 2007 yılında başlanmış olup altyapı ihalesi 2014 yılında yapılmış ve 2016 yılsonu itibariyle yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu, telekom altyapısı, YG-AG elektrik şebekesi ve enerji nakil hattı tamamlanmıştır. 965 dönümlük alana yayılmış olan bölge, 9500 dönümden oluşan genişleme alanına sahiptir.

Yatırım Alanları

Havza OSB’de yatırımcılara yer tahsisleri devam etmektedir. Parsel büyüklükleri, yatırımcıların talepleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Bununla birlikte kurulacak sanayi sektörlerine göre planlama yeniden düzenlenebilir niteliktedir. En küçük parsel büyüklüğü 5.000 m²’dir. Büyük yatırım alanı talebi halinde, küçük parsellerin tevhidi (birleştirme) ile daha büyük tek bir parsel elde edilebilmesi mümkündür. Bölgede emsal 0,75’dir. 10.000 m² büyüklükteki bir parselde 2.500 m²-7.500 m² arasında kapalı alan inşa etme olanağı bulunmaktadır.

İmar Planı

Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planında 68 parsel oluşturulmuştur. Bunlardan 61’i yatırımcılara tahsis edilmek üzere ayrılmış sanayi parselleridir. Kalan alanlar ise arıtma tesisi alanı, idari ve sosyal tesis alanları, koruma alanları, yeşil alanlar, depolama alanları, lojistik destek alanları ve demiryolu yükleme alanları olarak planlanmıştır.

Altyapı

Organize Sanayi Bölgesi’nin Samsun-Kalın(Sivas) Demiryolu’na ile arasındaki 2 km’lik bağlantı yolu yapım çalışmaları devam etmektedir. Organize Sanayi Bölgesi alanı içerisinde 3 adet yük indirme bindirme rampası yer alacaktır. Bölge içerisinde 5 adet trafo binası mevcut olup ilk etapta 3 MVA ve sonrasında ihtiyaca göre 17 MVA elektrik enerjisi temin edilecek enerji nakil hattı tesis edilmiştir. Bölgede sondaj yöntemiyle temin edilen 5 LT/sn su kullanıma hazırdır. Ayrıca, 1.000 tonluk içme ve kullanma suyu deposu bulunmaktadır. OSB sahası tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınmıştır. Bölge müdürlüğünün idari binası inşaatı tamamlanmıştır.

Yatırım Teşvik Sistemi’nde Havza OSB

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, organize sanayi bölgelerinde yapılan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilmektedir. Bu çerçevede, Samsun teşvik sisteminde 3. Bölge içerisinde yer almakta olduğundan Havza OSB’de yapılacak yatırımlar 4. Bölge desteklerinden faydalandırılmaktadır.
0 ha
Toplam Alan
% 0
Doluluk Oranı
0 +
İşletme Sayısı
0 $
Dış Ticaret Hacmi
0 kişi
İstihdam

Son Haberler

Havza Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili son gelişmeleri takip edin!

Sosyal Medya

Hakkımızda

Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarına 2007 yılında başlanmış olup altyapı ihalesi 2014 yılında yapılmış ve 2016 yılsonu itibariyle yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu, telekom altyapısı, YG-AG elektrik şebekesi ve enerji nakil hattı tamamlanmıştır.

965 dönümlük alana yayılmış olan bölge, 9500 dönümden oluşan genişleme alanına sahiptir.

KARABÜK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Bekdiğin, Samsun Havza Organize Sanayi Bölgesi, Havza/Samsun, Türkiye

Pzt. – Cuma: 08:00 – 17:30

Havza Organize Sanayi Bölgesi © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.